Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
18 / 03 / 2021

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu samochodu służbowego - artykuł r. pr. Małgorzaty Miller

Udostępnij:

"(...) w czasach panującego wirusa wiele osób przebywa w izolacji, na kwarantannie. Pośrednik skutkiem pandemii wśród pracowników mogą być z czasem również długotrwałe zwolnienia lekarskie z ww. chorób powodów lub oczywiście innych chorób. W świetle powyższych okoliczności należy rozważyć zasadność posiadania pojazdu służbowego należącego do pracodawcy przez pracownik, który będzie przebywał na takim zwolnieniu lekarskim lub korzystał z pojazdu do celów prywatnych.


Dla pracownika samochód służbowy jest rzeczą cenną i dodatkowym benefitem. Pracodawca mógłby go jednak lepiej wykorzystać na potrzeby firmy, kiedy pracownik nie wykonuje zadań związanych z pracą. Co więcej, niektórzy pracodawcy zastanawiają się nad ograniczenie floty poprzez przedterminowe rozwiązanie umów najmu długoterminowego lub leasingu, o ile jest to dopuszczalne na podstawie zawartych umów."


W publikacji dla Rzeczpospolitej mecenas Małgorzata Miller wyjaśnia, jak dobry regulamin korzystania z samochodów służbowych może uchronić pracodawcę przed ponoszeniem zbędnych kosztów oraz pozwolić na optymalne wykorzystywanie w przedsiębiorstwie floty samochodowej.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami