Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224

18 / 04 / 2016

Głośno o zmianach w obrocie gruntami

Udostępnij:

Już 01. maja 2016 r. w życie wejdzie ustawa z dnia 05. sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Została ona uchwalona jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji (2011 – 2015 r.) z uwagi na zbliżający się koniec okresu ochronnego przed nabywaniem przez cudzoziemców nieruchomości rolnych położonych w Polsce.


Założeniem ustawy była blokada dostępu do ziemi rolnej przez osoby, które nie są rolnikami. Ponadto przepisy wprowadzają nowe zasady pierwokupu sąsiedzkiego (co w praktyce może okazać się niewykonalne) oraz szereg innych ograniczeń skutkujących uniemożliwieniem obrotu sporej części nieruchomości w kraju.


Początkowo przepisy miały wejść w życie z początkiem bieżącego roku, jednakże Sejm nowej kadencji zdecydował się przedłużyć vacatio legis do 01. maja 2016.


Zmiana partii rządzącej nie tylko wpłynęła na termin wejścia w życie przepisów, ale przede wszystkim zapoczątkowała prace nad nową ustawą – zmieniającą dopiero co uchwaloną ustawę z 05. sierpnia 2015 r. oraz ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Mowa o ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Jej założeniem jest wstrzymanie obrotu gruntami o charakterze rolnym, których właścicielem pozostaje Skarb Państwa i „zamrożenie” sprzedaży państwowej ziemi na okres 5 lat. Ponadto znacznie ograniczona zostaje możliwość „prywatnej” sprzedaży działek powyżej 3.000m2. Aktualnie (na dzień 18. kwietnia 2016 r.) oczekuje na podpis Prezydenta.


Szybkie zmiany przepisów niejednokrotnie kończą się regulacjami niepełnymi, zawierającymi luki. Tak też ma miejsce w opisywanym przypadku. Już teraz wiadomo, że ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw nie jest doskonała i możliwe będzie uniknięcie ograniczeń w zbywaniu ziemi.


Kancelaria prowadzi sprawy dotyczące własności ziemi rolnych, a także procesy przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych. W razie pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu.


 

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami