Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
17 / 10 / 2016

Hiostria zatacza koła. Krotoscy w nowej formie.

Udostępnij:

Kancelaria Krotoski - Adwokaci od ponad 85 lat łączy tradycję z nowoczesnością. Dziś otwiera się na nową formę. Od października br. świadczyć będzie usługi prawne jako nowo utworzona, lecz kontynuująca historię Spółka  - M. KROTOSKI ADWOKACI I RADCY PRAWNI Spółka komandytowa. We wrześniowym wydaniu biuletynu WKK przedstawiamy artykuł opowiadający historię kilku pokoleń adwokatów z rodziny Krotoskich - od początków w roku 1930 aż do powstania w 2016 r. nowej Spółki, z którą wiążą się dodatkowe zmiany.


Dziś Kancelaria mieści się przy ul. Nowowiejskiego w Poznaniu, przysłowiowy rzut beretem od miejsca, w którym Kazimierz Krotoski rozpoczął kilkupokoleniową tradycję adwokacką. W 1930 pierwszy adwokat rodziny Krotoskich założył Kancelarią na Placu Wolności. Jego działalność rozwijała się, jednak wybuch II Wojny Światowej i okupacja zmusiła go do zaprzestania prowadzenia praktyki. Kilka lat później, po zakończeniu wojny, Kazimierz decyduje się kontynuować praktykę. Tym razem jednak nie w pojedynkę, ale wraz z innymi poznańskimi adwokatami tworzącymi Zespół Adwokacki nr 7 w Poznaniu. Zespół funkcjonował również nieopodal obecnej siedziby Kancelarii – na ul. Ratajczaka w Poznaniu, a Kazimierz Krotoski przez wiele lat pozostawał jego kierownikiem.


Trzydzieści lat po rozpoczęciu działalności przez Kazimierza Krotoskiego – Ojca przyszedł czas na jego syna, również Kazimierza. Kazimierz Krotoski – Junior w 1960 r. dołączył do kierowanego przez ojca Zespołu Adwokackiego nr 7. Rodzinna współpraca nie trwała jednak długo. W 1966 r. Kazimierz Krotoski – Senior nagle zmarł. Kazimierz Krotoski Junior po śmierci ojca kontynuował działalność w ramach Zespołu Adwokackiego w pojedynkę, bez Seniora u boku. Wyspecjalizował się w sprawach dotyczących prawa cywilnego, jednak jego pozazawodowa pasja i miłość do motoryzacji zmieniła bieg kariery. W latach 70 – tych XX wieku Kazimierz Krotoski – Junior zajął się prowadzeniem spraw w postępowaniach karnych, których źródłem  były wypadki samochodowe.


Doświadczenie wynikające z dziesiątek startów w wyścigach kartingowych i doskonała znajomość techniki motoryzacyjnej sprawiła, że Kazimierz Krotoski – Junior stał się najbardziej znanym specjalistą w zakresie wypadków samochodowych oraz prawa odszkodowań.


 Wieloletnia praktyka adwokacka i motoryzacyjna oraz ogromna wiedza teoretyczna zmieniła Kazimierza Krotoskiego – Juniora w legendę poznańskich adwokatów. Wieści głoszą, że obawiali się go wszyscy biegli sądowi w województwie. On sam wprawiał nie tylko biegłych, ale całe składy sędziowskie i publiczność w zdumienie. Niejednokrotnie na rozprawie wyjmował przyniesione elementy pojazdów, by za ich pomocą obalać błędne teorie i opinie. Kazimierz Junior podzielił smutny los ojca. Jego przedwczesna śmierć 1979 r. przerwała zawrotną karierę.


Znany Państwu, członek Wielkopolskiego Klubu Kapitału – Jerzy Krotoski kontynuował i do dziś kontynuuje tradycję adwokacką. Po studiach ukończył aplikację sędziowską oraz adwokacką i w 1986 r.,  pięćdziesiąt sześć lat po założeniu pierwszej Kancelarii Krotoskich, zostaje członkiem Zespołu Adwokackiego nr 11 w Poznaniu. Jerzy Krotoski w genach otrzymał nie tylko dryg do przepisów, ale przede wszystkim zamiłowanie do sportów motorowych. Podobnie jak ojciec wielokrotnie brał udział w wyścigach kartingowych, później samochodowych i łącznie zdobył sześć tytułów wicemistrza i mistrza Polski.


 W 1988 r. Jerzy Krotoski odmienił formę wykonywania zawodu adwokata. Wraz z kolegą założył pierwszą w Polsce spółkę adwokacką, która wówczas świadczyła pomoc prawną dla raczkującej nowo powstałej działalności gospodarczej. Spółka wyspecjalizowała się obsłudze podmiotów gospodarczych, zwłaszcza posiadających zagraniczny kapitał. Nieustanne pozyskiwanie wiedzy, a także coraz większe doświadczenie sprawiły, że Jerzy Krotoski  w okresie zmiany ustroju stał się jednym z nielicznych w kraju specjalistów z zakresu prawa handlowego. W latach 90 – tych XX wieku specjalizacją Kancelarii została stała obsługa podmiotów, która z czasem objęła również doradztwo w kwestii optymalizacji podatkowych, regulacji dotyczących importu oraz udział w postępowaniach celnych i sprawach karno – skarbowych.


W 2010 r. historia współpracy ojca i syna powtórzyła się. Adwokatem zostaje Maciej Krotoski, który specjalizuje się - oprócz stałej obsługi podmiotów gospodarczych - w prawie nieruchomości, obejmującym między innymi sprawy z zakresu służebności przesyłu oraz realizacji inwestycji liniowych.


 Rozszerzająca się działalność oraz zainteresowanie rynku doprowadziło nie tylko do systematycznego powiększania Zespołu Kancelarii o nowych specjalistów. Obecnie kancelaria specjalizuje się zarówno w obsłudze klienta biznesowego, jak i prywatnego. W gronie specjalistów kancelaria zgromadziła zespół zajmujący się prawem spółek, windykacją, prawem pracy, zamówieniami publicznymi, ochroną danych osobowych, prawem autorskim czy prawem budowlanym.


Rok 2016 r. to kolejne wielkie zmiany. Dziś historia się powtarza. Po niemal 30 latach od utworzenia pierwszej w kraju spółki adwokackiej Kancelaria KROTOSKI – ADWOKACI staje się nowym podmiotem gospodarczym – M. KROTOSKI ADWOKACI I RADCY PRAWNI Spółka komandytowa. Utworzenie nowego podmiotu gospodarczego oraz rozpoczęcie działalności w zmienionej w formie to odpowiedź na zmieniające się warunki rynku usług prawniczych z  gwarancją świadczenia obsługi prawnej na najwyższym poziomie.


 Spółka M.KROTOSKI ADWOKACI I RADCY PRAWNI to symbol tradycji i nowej jakości. Kontynuuje dotychczasową działalność świadczoną przez Partnerów KROTOSKI – ADWOKACI – Jerzego Krotoskiego i Macieja Krotoskiego, a także Zespół Prawników współpracujących z Kancelarią. Utworzenie Spółki to krok mający na celu sformalizowane połączenie dwóch dotychczas odrębnie prowadzonych działalności, synteza wieloletniego doświadczenia i innowacyjności.


Chociaż Kancelaria nadal mieści się pod dotychczasowym adresem przy ul. Nowowiejskiego 8 w Poznaniu, to coraz większy Zespół potrzebował nowych przestrzeni i zmian. Od sierpnia biuro Kancelarii powiększyliśmy od dodatkowe piętro z nowymi gabinetami prawników, mieszczące się w tej samej kamienicy.


 Maciej Krotoski


adwokat, partner zarządzający  

 

Załączniki

Załącznik 1
Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami