Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224

Notice: Undefined index: zakres in /templates/krotoskiadwokaci/html/com_content/article/casestudy.php on line 32
WYBRANE SPRAWY
Prowadzenie profesjonalnej działalności nie wyklucza zwolnienia z VAT
Prowadzenie profesjonalnej działalności nie wyklucza zwolnienia z VAT

Nie ma podatku od sprzedaży działek należących do majątku osobistego, nawet jeśli pozbywa się ich podmiot zawodowo zajmujący się obrotem nieruchomościami – wynika z dwóch wyroków NSA.

Oba orzeczenia dotyczą Klienta Kancelarii, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości oraz sprzedaży działek. W 2004 r. odziedziczył on niezabudowane grunty, zakwalifikowane w ewidencji jako rolne.

Żadnej z nich nie oddał w najem ani dzierżawę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wystąpił natomiast z wnioskiem o warunki zabudowy w zakresie budowy domów jednorodzinnych. Kilka z działek uzbroił także w media. Następnie zamierzał je sprzedać.

Klient był przekonany,że nie zapłaci VAT, ponieważ nie dokona sprzedaży w ramach działalności gospodarczej. We wniosku o interpretację podkreślał, że grunty należą do jego majątku osobistego i nie nabył ich w celu ich dalszej odprzedaży.

Innego zdania była Izba Skarbowa w Poznaniu. W obu interpretacjach uznała, że skoro podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, to sprzedaż odziedziczonych przez niego terenów ma z nią związek. Jeśli zatem przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to będzie musiał zapłacić daninę.

W skargach do WSA w Poznaniu, Kancelaria działająca w imieniu podatnika, zarzuciła poznańskiej izbie m.in., że stan faktyczny został przez nią oceniony zbyt powierzchownie . Skarga Kancelarii została przez poznański WSA uwzględniona, co doprowadził do uchylenia obu interpretacji. WSA uznał, że sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celach odprzedaży, lecz prywatnych, nie ma związku z prowadzoną działalnością. Sąd wyjaśnił także, że jednorazowa sprzedaż działki, nawet w okolicznościach wskazujących na to, że transakcje będą się powtarzały, nie oznacza automatycznie obowiązku zapłaty VAT.

Zgadzając się ze stanowiskiem Kancelarii i WSA w Poznaniu podobnie orzekł NSA oddalając skargi kasacyjne izby skarbowej. Sędzia Ewa Rojek, uzasadniając wyrok, wyjaśniła, że przedsiębiorca nie odziedziczył działek z zamiarem czerpania z nich korzyści majątkowych. Poza tym, według NSA, należy odróżniać zarząd majątkiem prywatnym od czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odwołując się do wyroku TS UE (sygn. C-180-181/10), NSA wyjaśnił, że podatnika należy uznać za podmiot prowadzący działalność gospodarczą dopiero, gdy w celu sprzedaży działek podejmuje on aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami i angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców.

ORZECZNICTWO

Wyroki NSA z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 781/13, I FSK 916/13.


Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami