Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
06 / 12 / 2020

Doradztwo podatkowe - nowe usługi kancelarii

Udostępnij:

Informujemy, że z początkiem grudnia br. uruchomiliśmy możliwość skorzystania z nowego modułu oferty kancelarii – doradztwa podatkowego. We współpracy z doświadczonymi doradcami podatkowymi wesprzemy Państwa w trudnych i skomplikowanych zagadnieniach zarówno dotyczących działalności gospodarczej, jak i zagadnień spoza tego obszaru.


30 LISTOPADA OGŁOSZONO ZMIANY PODATKOWE


Jesteśmy po gorących nowelizacjach ustaw podatkowych. Opodatkowanie CIT sp. k. stało się faktem. Poniżej kilka syntetycznie wybranych informacji.


SPÓŁKI KOMANDYTOWE (I JAWNE) PODATNIKAMI CIT


Istotna zmiana przepisów wejdzie w życie od początku 2021 r. – spółki komandytowe zostaną objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Co ważne, spółka komandytowa może postanowić, że przepisy dotyczące opodatkowania CIT będą stosowane wobec spółki nie od początku roku, a od dnia 1 maja 2021 r. Przepisy wprowadzają możliwość, aby nie zamykać ksiąg rachunkowych i kontynuować obecny rok obrotowy spółki komandytowej do 30 kwietnia 2021 r.


Spółki jawne również mogą zostać podatnikami CIT w sytuacji, gdy wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży terminowo do właściwego urzędu (urzędów) stosownej informacji o podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku tej spółki. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej albo spółki komandytowej przedsiębiorcy zostali zmuszeni do weryfikacji formy prawnej i struktury prowadzenia działalności.


ESTOŃSKI CIT


Rok 2021 przyniesie również nową formę opodatkowania CIT – ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT). Najistotniejszą korzyścią pozostaje odroczenie momentu opodatkowania do wypłaty zysku, ale też efektywnie niższe opodatkowania z perspektywy wspólnika. Wybór formy opodatkowania będzie następował na okres 4 lat, które będą przedłużane na kolejne 4 lata, chyba, że podatnik złoży oświadczenie o rezygnacji z tej formy opodatkowania. Ustawa wprowadza szereg warunków objęcia estońskim CIT oraz jego rozliczenia. Stawki opodatkowania estońskiego CIT mają wynieść 15% lub 10% (mali podatnicy) albo 25% lub 20%. Obecnie to 19% lub 9% (mali podatnicy), a stawka podatku od dywidendy 19%.


Podatnicy będą rozliczać się estońskim CIT w 4-letnich okresach, które będą mogły być przedłużane na kolejne 4-letnie okresy. Stawki opodatkowania estońskiego CIT mają wynieść 25% lub 20% albo 15% lub 10% (mali podatnicy). Obecna stawka CIT na poziomie spółki to 19% albo 9% (mali podatnicy). Stawka PIT dla wypłaty dywidend wynosi zaś 19%. Według obliczeń Ministerstwa Finansów, łączna stawka opodatkowania będzie niższa niż obecnie.


Estoński CIT może okazać się korzystny dla podatników, w szczególności tych planujących inwestycje.


PLANOWANIE PODATKOWE


Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe zobowiązani zostali do sporządzania oraz podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za dany rok podatkowy. Strategia ma być publikowana m.in. na stronach internetowych podatników. Ma ona obejmować takie dane jak: informacje o stosowanych procesach i procedurach dotyczących zarządzania obowiązkami podatkowymi, informacje o realizacji obowiązków podatkowych w Polsce wraz ze wskazaniem liczby zgłoszonych schematów podatkowych, wskazanie istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi, planowanych lub podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych, informacje o złożonych wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych etc.


Przepisy nakładają więc na największych podatników dodatkowe obciążenia formalne, które wymagają sporządzenia dodatkowej dokumentacji pod rygorem nałożenia kary pieniężnej do 250.000 zł.


 9% CIT DLA WIĘKSZEJ GRUPY PODATNIKÓW


W 2021 r. limit zastosowania preferencyjnej stawki CIT 9% będzie mógł znaleźć zastosowanie do podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 2 mln euro, a nie jak w chwili obecnej do 1,2 mln euro.


WĄTPLIWOŚCI PODATNIKÓW ODNOŚNIE JPK V7


Nowy JPK V7 obowiązuje od października 2020 r. Nowelizacja przepisów w tym zakresie budzi spore wątpliwości podatników. W nowym JPK V7 należy oznaczać odpowiednim numerem dostawę wskazanych towarów. Przyporządkowanie towarów do odpowiednich grup pozostaje zadaniem niełatwym. Tym bardziej, że oznaczenia poszczególnych grup bywają mylące. Tytułem przykładu folia stretch podlega oznaczeniu GTU-06, która dotyczy urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich.


Dokonanie odpowiednich oznaczeń w nowym JPK V7 wymaga podjęcia szczegółowej analizy przepisów oraz oceny co jest przedmiotem świadczenia. W przypadku świadczenia usług kompleksowych nie będą podlegały odrębnym oznaczeniom poszczególne elementy składające się na usługę. Tytułem przykładu naprawa pojazdu (usługa kompleksowa, na którą składa się robocizna oraz części samochodowe) nie będzie podlegała oznaczeniu GTU, ponieważ nie dochodzi do odrębnej dostawy części samochodowych.


Jak wynika z powyższego wprowadzenie JPK V7 pozostaje nie tylko ułatwieniem, co ma wynikać z obowiązku składania jednego pliku w miejsce deklaracji oraz ewidencji, ale również wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla przedsiębiorców, ponieważ dokonanie błędów w nowym pliku obarczone jest sankcją.


Jeżeli będą Państwo uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu. 

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami