Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
16 / 11 / 2022

Tańszy prąd dla przedsiębiorców– złóż oświadczenie do końca listopada 2022

Udostępnij:

Szanowni Państwo,

do końca listopada 2022 r. zarówno mikro, mali jak i średni przedsiębiorcy - MŚP (spółki ale też jednoosobowe działalności gospodarcze) mogą złożyć odpowiednie oświadczenie dostawcom prądu i tym samym skorzystać z niższych cen energii elektrycznej (zamiast 2zł/kWh będzie to 79 groszy, czyli maksymalnie 785 zł/MWh). Kwoty te nie obejmują podatku VAT ani akcyzowego i są kwotami netto.

W przypadku złożenia oświadczenia do 30 listopada 2022 r., nowe stawki będą miały zastosowanie od 1 grudnia 2022 r. Stawki maksymalne przewidziane zostały jak na razie do końca 2023 r.

 

Jeśli nie złożą Państwo oświadczenia w terminie, do ulg przystąpić można także później, ale wtedy preferencyjne stawki będą miały zastosowanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

 

Ocenę, czy jesteście Państwo mikro, małymi czy średnimi przedsiębiorcami należy dokonać w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

 

Oświadczenie złożyć mogą jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy na potrzeby swojej „podstawowej” działalności mają zawarte umowy o dostawę energii. Jeśli jesteś najemcą pomieszczeń pod działalność gospodarczą, ale nie masz zawartej umowy na prąd, złożenie oświadczenia powinien rozważyć wynajmujący.

 

Ceny maksymalne dotyczą tej części zużywanej energii przez MŚP, która wykorzystywana jest na potrzeby działalności „podstawowej”. Określenie to nie jest precyzyjne, oznaczać może na przykład działalność przeważającą (zgodnie z kodem PKD przeważającej działalności). Może zachodzić więc sytuacja, że jedynie część zużytej energii elektrycznej może być objęta ochroną (stawkami maksymalnymi), a pozostała część nie będzie nią objęta. Znaczenie pojęcia „podstawowej” działalności warto doprecyzować chociażby z dostawcą prądu, ponieważ to on dokona oceny poprawności naszych oświadczeń.

 

Oświadczenie powinno być złożone przez osobę reprezentującą dany podmiot zgodnie z zasadami reprezentacji, np. przez uprawnionego do samodzielnej reprezentacji prezesa spółki.

 

Oświadczenie można złożyć zarówno przez Internet jak i w formie papierowej (zwracamy uwagę, że takie oświadczenia powinny dotrzeć do dostawcy prądu najpóźniej 30 listopada, nie wystarczy ich wysłanie w tym terminie. Jeśli oświadczenie dotrze po terminie – utracimy miesiąc ulgi).  Warto sprawdzić u konkretnego dostawcy sposób złożenia oświadczeń elektronicznie lub papierowo, aby uniknąć nieporozumień. Oświadczenia w formie elektronicznej powinny być opatrzone podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (elektroniczny podpis na bazie e-dowodu). Wysłanie skanu dokumentu podpisanego ręcznie nie będzie wystarczające.

 

Uczulamy, że informacje zawarte w oświadczeniu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

Wzór oświadczenia do złożenia wynika z rozporządzenia dostępnego pod – tym linkiem.

 

W razie pytań dotyczących interpretacji przepisów pozostajemy do dyspozycji.

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami