Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
06 / 07 / 2015

Ratunek dla przedsiębiorców.

Udostępnij:

Na wejście w życie oczekują kolejne przepisy, których założeniem jest poprawa sytuacji przedsiębiorców. W jednym z ostatnich newsletterów przedstawiliśmy Państwu projekt nowej „konstytucji” przedsiębiorców, a dziś krótko zaprezentujemy podpisaną niedawno przez Prezydenta ustawę – Prawo restrukturyzacyjne.


Na ratunek przedsiębiorcom


Dotychczasowe przepisy prawa upadłościowego i naprawczego skupiają się na zaspokojeniu wierzycieli niewypłacalnych przedsiębiorców kosztem ratowania działalności dłużników. Nowa ustawa istotnie zmienia filozofię uregulowań. Celem postępowań przeprowadzonych na podstawie jej przepisów ma być odtąd skupienie się na przetrwaniu firm i utrzymaniu przedsiębiorstw na rynku.


Cztery drogi


Przedsiębiorcy borykający się z trudnościami finansowymi będą mieli stosunkowo szeroki wybór działania. Ustawa wprowadza bowiem cztery procedury restrukturyzacyjne: postępowanie w celu zatwierdzenia układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe „zwykłe” oraz postępowanie sanacyjne. Celem jest umożliwienie przedsiębiorcy wyboru najoptymalniejszej opcji oraz zagwarantowanie możliwości przechodzenia między poszczególnymi postępowaniami.


Koniec uprzywilejowania państwa?


Nowością w Prawie restrukturyzacyjnym jest znaczne ograniczenie uprzywilejowania należności publiczno – prawnych, w tym należności podatkowych. Pierwszeństwo w zaspokajaniu mają mieć jedynie należności z tytułu składek za ubezpieczenia za okres do trzech lat. Tym samym zyskują wierzyciele. Nie będą bowiem musieli „dzielić się” z państwem w dotychczasowy sposób (według którego należności publiczno – prawne są wysoko uprzywilejowane, a pieniędzy dla wierzycieli po prostu nie starcza.


Polityka drugiej szansy


Prawo restrukturyzacyjne sporo zmienia w dotychczasowych przepisach dotyczących upadłości. Na nowo ukształtowane zostały procedury zmierzające do zawarcia układu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Tym samym istnieje duża szansa na realną możliwość realizacji polityki szansy i co ważne – uratowanie wielu miejsc pracy przed likwidacją. Nowe przepisy mają być ratunkiem dla obrotnych przedsiębiorców. Dzięki nim mają oni zyskać możliwość naprawy popełnionych błędów, przez które ich plany się nie powiodły.


Ile poczekamy?


Nowa ustawa co do zasady wejdzie w życie z dniem 01. stycznia 2016 r. Na nowy system teleinformatyczny dedykowany restrukturyzacyjnym i upadłościowym (tj. Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości) poczekamy jednak dłużej, bo aż do 01. lutego 2018 r.


Nowa ustawa wprowadza pozytywne zmiany. Liczymy, że w praktyce rzeczywiście wesprą one działalność rozwijających się firm i pomogą w ratowaniu przedsiębiorstw.


Jeśli mają Państwo pytania dotyczące dotychczasowych lub nowych przepisów dotyczących przedsiębiorstw – zachęcamy do kontaktu z Mecenasem Maciejem Krotoskim (maciej.krotoski@krotoski-adwokaci.pl)

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami