Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
22 / 12 / 2014

Zbliża się przerwa świąteczna, uwaga na procenty!

Udostępnij:

Święta i Nowy Rok to długo wyczekiwany przez większość osób czas, głównie dlatego, że mamy okazję do spotkań z dawno nie widzianą rodziną czy przyjaciółmi. Naturalne, że przy tej okazji zdarza nam się też wypić trochę alkoholu, czy to do obiadu, czy podczas wieczornego spotkania ze znajomymi, a następnie, czując się z pozoru dobrze, prowadzić samochód. Jednak pamiętać należy, że nasze zewnętrzne samopoczucie i przekonanie o gotowości do jazdy bywa zdradliwe, a konsekwencje, jakie aktualnie grożą za prowadzenie pojazdu zarówno w stanie po spożyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości, są bardzo dotkliwe.

 

Stan po spożyciu alkoholu występuje już, jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza).

 

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto to w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu albo grzywną do 5000 zł.

 

Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 115 §16 Kodeksu karnego zachodzi, gdy:

 

1)   zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

 

2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

 

 Zgodnie z art. 178a. Kodeksu karnego za popełnienie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności do lat 2.

 

To jednak nie wszystkie następstwa, jakie nas czekają. W obu powyżej wskazanych przypadkach, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, sąd dodatkowo w każdym przypadku stwierdzenia prowadzenia samochodu w stanie po spożyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości, obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju. W pierwszym przypadku w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat, w drugim natomiast w latach na okres od roku do nawet 10 lat. Co istotne, jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych, osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

 

Z uwagi na daleko idące konsekwencje, często naszej nieostrożności i błędnego przekonania, że poziom alkoholu w naszej krwi znajduje się poniżej dozwolonego limitu, oraz faktu, że już po spożyciu jednego piwa alkomat wskaże nam stan wskazujący na spożycie, warto dowiedzieć się wygląda kwestia wydalania alkoholu z naszego organizmu.

 

Część osób może faktycznie całkowicie pozbyć się alkoholu z organizmu po upływie 24 godzin od zakończenia picia alkoholu, jednak u większości czas ten jest znacznie dłuższy.

 

Przeciętny mężczyzna, który wypił pół litra wódki, po upływie 12 godzin najprawdopodobniej dalej będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości, a z całą pewnością w stanie po spożyciu alkoholu.

 

Przeciętna szybkość usuwania alkoholu, który dostał się do organizmu wynosi ok. 10 gramów czystego alkoholu na godzinę. Mężczyzna o wadze 80 kg musi czekać ok. 2 godzin, aby z jego organizmu zniknęły wszelkie ślady alkoholu po wypiciu jednego piwa. Jednak na proces ten wpływa wiele czynników, takich jak płeć (u kobiet trwa to dłużej), waga, ilość pokarmu w przewodzie pokarmowym itd. Tego procesu nie da się przyspieszyć żadną metodą, a jedynym czynnikiem skutecznie usuwającym promile jest czas.

 

Przyjmuje się, że średnio w ciągu godziny ubywa z naszego organizmu około 0,1 – 0,15 promila alkoholu (lub 8-10 g u kobiet i 10-12 g u mężczyzn), jednak szybkość ta zależy od ilości alkoholu już obecnego w naszej krwi.

 

Powszechne są również internetowe przeliczniki stężenia alkoholu we krwi, m.in. na stronie: http://www.liczyc.pl/obliczenie/alkohol/, które ułatwią nam podjęcie decyzji, czy możemy już swobodnie prowadzić nasz samochód, czy musimy jeszcze poczekać.

 

Jednak z uwagi na wiele czynników dodatkowych mających wpływ na wydalanie alkoholu z organizmu oraz nasze indywidualne predyspozycje, dotkliwe i długotrwałe konsekwencje prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, a przede wszystkim ze względu na życie i zdrowie nasze oraz innych uczestników ruchu, warto odczekać trochę dłużej albo upewnić się, że stężenie alkoholu w naszym organizmie pozwala nam na prowadzenie samochodu za pomocą alkomatu znajdującego się na każdej komendzie Policji!

 

W przypadku problemów powstałych po odebraniu prawa jazdy sugerujemy kontakt z prawnikiem  i omówienie właściwej  linii obrony w celu możliwie jak najszybszego zwrot tak potrzebnego i cennego dla nas dokumentu.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami