Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224

Notice: Undefined index: zakres in /templates/krotoskiadwokaci/html/com_content/article/casestudy.php on line 32
WYBRANE SPRAWY
Obowiązkowe raportowanie schematów podatków – procedura MDR
Obowiązkowe raportowanie schematów podatków – procedura MDR

Rada Unii 25.05.2018 r. przyjęła dyrektywę zmieniającą dyrektywę w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w kwestii uzgodnień transgranicznych. Powyższe zmiany mają na celu wczesne ostrzeganie, tak aby państwa członkowskie, a przede wszystkim władze skarbowe państw członkowskich mogły zareagować na agresywne planowanie mające na celu uzyskanie korzyści podatkowych i tym samym wyeliminować lukę podatkową. W odpowiedzi na niniejsze zmiany, w Polsce projekt ustawy został ogłoszony 24.08.2018r., natomiast Prezydent podpisał ustawę dnia 24.10.2018 r., która to ustawa weszła w życie dnia 01.01.2019r.

Raportowaniu podlegają tzw. schematy podatkowe, które mają, bądź mogą mieć wpływ na osiągnięcie istotnych korzyści podatkowych przez korzystającego. W przypadku krajowych schematów podatkowych raportowanie obejmuje wszystkie podatki, tj. m.in. podatki dochodowe oraz VAT. Zgodnie z Ordynacją podatkową obowiązek informowania o schematach podatkowych mają m.in. podmioty doradzające klientom, w tym doradcy podatkowi, pracownicy banku, podmioty wspomagające, do których zalicza się m.in. biegłego rewidenta, notariusza, osobę świadczącą usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także wyspecjalizowanego pracownika, który podjął się udzielenia pomocy w opracowaniu wdrożonego uzgodnienia. 

W odpowiedzi na niniejsze Kancelaria wzięła udział w przygotowaniu zasad określających sposoby przechowywania dokumentów oraz informacji, określenia zasad upowszechniania wiedzy o MDR, jak również zasad kontroli wewnętrznej tak, aby obowiązek raportowania o zaistnieniu schematu podatkowego przebiegał z wyczerpaniem zasad zawartych w ustawodawstwie, oraz w sposób bezpieczny dla Klienta.  Przykładem schematu podatkowego, na który Kancelaria uczuliła Klienta było m.in. prowadzenie optymalizacji podatkowych z wykorzystaniem struktur transgranicznych, brak przejrzystych struktur własności w przypadku spółek osobowych, których wspólnikami są spółki osobowe, których kolejnymi wspólnikami są również spółki osobowe,  czy też dość częste u przedsiębiorców, przejście osoby  zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na samozatrudnienie, poprzez rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.


Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami