Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224

Notice: Undefined index: zakres in /templates/krotoskiadwokaci/html/com_content/article/casestudy.php on line 32
WYBRANE SPRAWY
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Kancelaria wdrażała u klienta prowadzącego działalność gospodarczą w branży automotive procedurę wewnętrzną przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Obowiązek posiadania takiego dokumentu wynika z art. 2 pkt 9 i pkt 23 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej AML). Firmy działające jako agenci ubezpieczeniowi, lub przede wszystkim jako przedsiębiorcy w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane, są zobowiązane do przestrzegania ww. przepisów i wdrożenia wewnętrznej procedury. Jednym z kluczowych wymogów ustawowych względem tych firm jako instytucji obowiązanych jest zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa finansowego, czyli m.in. identyfikacja beneficjentów rzeczywistych. Od dnia 13 października 2019 r. przy ministrze finansów zacznie działać Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr ma być wsparciem dla instytucji obowiązanych w procesie identyfikacji beneficjentów rzeczywistych. Dla naszego klienta, jak i innych podmiotów korzystających z niego,  rejestr ma ułatwić rzetelną weryfikację struktur organizacyjnych osób prawnych, udostępniać informacje o beneficjentach rzeczywistych spółek, gromadzić i przetwarzać obiektywne informacje o beneficjentach rzeczywistych, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i wzmocnić przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Z przedmiotowym rejestrem wiąże się również nowy obowiązek – należy do 13 kwietnia 2020 r. wysłać do rejestru zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych u klienta w strukturze, tj. zgłosić osobę posiadającą pośrednio lub bezpośrednio więcej niż 25% udziałów/głosów (również jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu).

Powyższy obowiązek zgłoszenia dotyczy spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.


Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami