Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224

06 / 08 / 2015

Nieruchomości – zmiany dla współwłaścicieli hal garażowych

Udostępnij:

W miniony piątek Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o własności lokali. Nowelizacja poza kilkoma kosmetycznymi poprawkami dotychczasowych przepisów daje współwłaścicielom lokalu w częściach ułamkowych takie samo prawo głosu, jakie dotychczas mieli tylko właściciele mieszkań we wspólnotach.


 


Nowe uprawnienia


Podpisana ustawa głównie umocni pozycję współwłaścicieli hal garażowych. Od wejścia w życie nowelizacji będą mogli oni brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnotę mieszkaniową oraz zyskają większy wpływ na jej finansową politykę. Ponadto przysługiwać im będą uprawnienia w zakresie kontroli zarządu.


 


Obowiązki


Zwiększenie uprawnień to nie jedyne zmiany. Na mocy nowych przepisów współwłaściciele hal garażowych obciążeni zostaną obowiązkami takimi jakie dotychczas spoczywały na współwłaścicielach mieszkań – będą musieli między innymi partycypować w kosztach w zależności od wielkości swojego udziału we współwłasności garażu i całej nieruchomości.


 


Dotychczasowe problemy


Obecnie problematyczną kwestią jest istnienie tzw. „zbiorowego członka wspólnoty mieszkaniowej”. Chodzi o współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego. W praktyce jeden garaż jest często współwłasnością kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset współwłaścicieli. Taka sytuacja powoduje, że jeśli garaż wielostanowiskowy jest w kilkudziesięciu procentach udziałowcem w nieruchomości wspólnej, rodziło to trudności w przegłosowaniu jakiejkolwiek uchwały. Podjęcie uchwały wymaga bowiem większości głosów.


 


Sprawy zlecane Kancelarii przez Klientów pokazują, że kwestie związane z istnieniem lub chęcią zniesienia współwłasności są w praktyce niezwykle skomplikowane. Jeśli zatem są, lub zamierzacie Państwo być współwłaścicielami nieruchomości, warto starannie rozważyć strategię działania, aby nie okazało się, że na naprawę błędów jest już za późno.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami