Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
15 / 09 / 2014

Koniec nieoskładkowanych umów zleceń - dopiero od 2016 roku ?

Udostępnij:

Umowy zlecenia będą oskładkowane tak samo jak umowa o pracę. Wszystko jednak wskazuje na to, że stanie się to później niż pierwotnie zakładano.


W Sejmie toczą się prace legislacyjne nad rządowym projektem zmian w ustawie systemowej. Przewiduje on, że firmy zatrudniające osoby na podstawie umowy zlecenia będą musiały płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną od wynagrodzenia, które nie przekroczy wysokości minimalnej pensji.


Zmiana przepisów dotyka przede wszystkim osób, które zawierały kilka umów zleceń na niskie kwoty, by w ten sposób uniknąć opłacania składek ZUS. Przedsiębiorcy korzystając z luki w przepisach i zatrudniają jedną osobę na dwie umowy zlecenia, np. na 500 zł i na 4000 zł miesięcznie. Po czym płatnik decyduje, że składki będzie płacił od 500 zł. Wówczas od drugiej umowy musi płacić tylko składkę zdrowotną.


Teraz nie będzie ucieczki od ZUS. Pierwotnie projekt przewidywał, że planowane zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2015 r. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie wprowadzili zmianę do pierwotnej wersji i przesunęli wejście w życie nowych rozwiązań o rok, czyli na 1 stycznia 2016 r. Rząd argumentuje, że zmiana jest konieczna ze względu na ciągle powiększającą się szarą strefę. Szacuje się, że na umowach cywilnoprawnych bez odprowadzania składek zatrudnia się ok. 100 tys. zleceniobiorców.


Podczas prac legislacyjnych posłowie zgłosili jednak zastrzeżenia co do 3-miesięcznego vacatio legis wejścia w życie nowych przepisów. Argumentowali, że w kłopotliwej sytuacji znajdą się firmy, które pracują na podstawie kontraktów zawartych w trybie zamówień publicznych. Nie mają możliwości renegocjowania umów, a muszą ponieść dodatkowe koszty zatrudnienia.


Niektóre zmiany do ustawy systemowej wejdą w życie już 1 stycznia 2015 r. Ubezpieczeniom społecznym będą podlegały przychody członków zarządów spółek, od których obecnie nie trzeba płacić składek. Od nowego roku składki prezesów i wiceprezesów będą obowiązkowe niezależnie od tego, czy mają oni inne źródła dochodu.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami